HABERLER & DUYURULAR

26. Kanguru Matematik Kongresi Litvanya'da yapıldı.

26. Kanguru Matematik Kongresi Litvanya'da yapıldı.

26. Kanguru Matematik Kongresi Litvanya'da yapıldı.

 

 Uluslararası Kanguru Matematik Derneği her yıl üye ülkelerden matematikçilerin katılımıyla Kanguru Matematik yarışmasının içeriğini belirliyor. 72 üye ülke ve diğer aday üye ülkeler olmak üzere 90'a yakın ülkeden akademisyen ve matematikçilerin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarla 2019 Kanguru Matematik yarışma soruları seçildi. 2018 yılında tüm dünyada 6 milyondan fazla (6.117.766) öğrencinin katılımıyla gerçekleşen yarışmaya 2019 yılında daha fazla ülkeden daha fazla öğrencinin katılımı bekleniyor.

Litvanya Eğitim Bakanlığının sponsorluğunda Vilnius'ta gerçekleşen kongre'de Kanguru Matematik-Türkiye olarak tam üyeliğimiz de onaylandı. Kanguru Matematik-Türkiye'yi temsilen kongreye katılan akademisyen ve matematikçiler 4 günlük çalışmalara katılarak 2019 Kanguru Matematik yarışmasının soru seçimlerine katkıda bulundular. 

Vilnius şehir turu ve müzik dinletileri gibi etkinliklerinde yer aldığı 26. Kongre 14 Ekim'de son buldu. Kanguru Matematik 27. Kongresi ise önümüzdeki yıl yine Ekim ayında Chicago'da gerçekleşecek.