AYIN SORUSU

Mayıs 2017

Önemli Açıklama:

Mayıs Ayı sorusu 2017 yılının son sorusudur. 2018 yılının soruları Eylül ayında başlayacaktır. 2017 yılı sorularına en fazla doğru cevap gönderen takipçimizin ismi ve sürpriz ödülü Mayıs ayı sonunda buradan ilan edilecektir. 

Herkese iyi eğlenceler!

Kanguru Matematik - Ayın Sorusu Köşesi

MAYIS 2017 SORUSU:

Kanguru Matematik ayın sorularını takip eden bir matematik dostu, sayılar konusu ile yakından ilgilidir. Bu merakı bazı sorulara çözüm getirmesini kolaylaştıracaktır. Örneğin;  bir torbada üzerinde 11, 13 ve 17 sayıları yazan kartlardan istenilen sayıda olduğunu düşünelim. Bu torbadan, hiç bakmadan kartlar çekerek üzerinde yazılı olan syıları toplayalım. Bu işleme art arda devam ederek üzerinde yazılı olan sayıları toplayarak yeni sayılar elde ederiz.  Matematik dostumuzun sorusu şöyledir: bu şekilde elde edemeyeceğimiz en büyük sayı kaçtır?

 

 

 

 

Açıklama:

Bu köşede yayınlanan sorulara gönderilen doğru cevap sayısı fazla olan takipçilerimiz her yıl çeşitli ödüller kazanmış olacaklar.

Çözümlerinizi Ad, Soyad ve iletişim bilgilerinizle birlikte ismetbaykal@kanguru-tr.com adresine gönderebilirsiniz.

Not: Çözümlerinizin mümkün olduğunca açıklamalı olmasını ve mümkünse çözümünüzün fotoğrafını göndermenizi rica ediyoruz.