Kanguru Matematik hakkında - Kangaroo without borders...

Buradasınız

 

Kanguru Matematik Ailesi kimlerden oluşuyor?

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak 70'e yakın ülkede uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akdemisyen ve matematikçilerden oluşuyor. Sayfanın sonunda isimler ve kurumları yeralmaktadır. Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor. Türkiye'de Kanguru Matematik Sınavını Organize edenler yine farklı üniversitelerden ve okullardan akademisyen ve öğretmenlerden oluşuyor.

Kanguru Matematik Türkiye Danışma Kurulunda yer alan öğretmenler ve kurumları aşağıdaki gibidir.

Özgür Özdemir  -  MEF Lisesi (Türkiye Koordinatörü)

Altan Gizden - Eyüboğlu Eğitim Kurumları

Belgin Arusoğlu - SEV Amerikan Koleji Çekmeköy

Beyza Gürbüz - Cent Koleji

Cemal Çiçek - İstanbul Üniversitesi

Emel Ağca - Fenerbahçe Koleji

Eray Dökmeci - ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları

Ercan Yüksel - Adana Mektebim Okulları

Esra Çelik - Özel Gelişim Okulları - Eskişehir

Gülsüm Çınar - Çevre Koleji,

Gülşen Yeşilbaş - Üsküdar Birey Temel Lisesi

Hasan Özelce - TAKEV Okulları

İsmet Baykal - Eyüboğlu Eğitim Kurumları

Hatice Kısmetli - FMV Ayazağa IŞIK Koleji

Hüner Uysal - İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu

Kenan Çağlar Dükel - SEV Amerikan Koleji - İZMİR

Nihat Ayber - Darüşşafaka Eğitim kurumları

Nilgün İpek Bal - SEV Amerikan Koleji

Özge Özsoy - Fenerbahçe Koleji

Özgür Can Eren - Koç Üniversitesi/ Öğrenci

Özkan Alak - Fen Bilimleri Okulları

Serkan Ergün - ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları

Sevgül Türkekul - ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları

Şule Yenal - Saint Joseph Lisesi

Şule Hacıağaoğlu - Fenerbahçe Koleji

Sevgül  Çevik - Bilge koleji

Tuğrul Alpı - Cent Koleji

 

Kanguru Matematik Yarışması

Amaç

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.

Tarihçe

1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Gregor Dolinar yürütmektedir. Prof. Gregor Dolinar aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 60’tan fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.

 

 

 

Yandaki grafikte yıllara göre 

Katılımcı sayıları yeralmaktadır.

 

Derneğin Uluslararası internet sitesi www.aksf.org dur. Bu sitede hem yarışma hem üye ülkeler hakkında daha geniş bilgi yer almaktadır. Aşağıdaki harita şu andaki üye ülkeleri göstermektedir.

 

 

Ülkemizde Kanguru

Türkiye’de Kanguru sınavı şimdiye kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara diğer ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı: Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı. Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli okullardan matematik öğretmenleri ve farklı üniversitelerden akademisyenleri Kanguru Matematik sınavını Türkiye'ye kazandırmak için girişimde bulunarak sınavın Türkiye'de uygulanmasının yolunu açtılar. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başladı. 2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamamıza tüm Türkiye'den 13 bine yakın öğrenci katıldı. Her yıl Sınav Uygulayıcısı okullar ve Sınav Merkezi kurumlar belirleniyor ve bu okullardan öğretmenlerin katılımıyla Danışma Kurulu oluşturularak Kanguru sınavı tüm Türkiye'de organize ediliyor. Kanguru Matematik Sınavı sorularının özgünlüğü ve yaygın uygulanışı ile önemli bir akademik çalışma. Bu çalışmayı Türkiye'de organize etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na da başvurulmuş ve sınavın duyurusu ve organizasyonu noktasında bakanlık onayı da alınmıştır. 2016 yılında ise katılımcı okul ve öğrenci sayısı 27 bine yaklaşmıştır. 2016 yılında Kanguru sınavı Türkiye'de 30 ilden fazla ilde uygulanarak önemli bir yaygınlık kazanmıştır. 2017 Sınavı için ise 50'ye yakın ilde sınav uygulamak üzere hazırlıklarımız sürmektedir. Sizin de kurumunuzu Sınav Merkezi okul yapmanız veya sınavımızı okulunuzda uygulamanız bu önemli akademik çalışmanın Türkiye’de de gelişmesine destek vermeniz açısından önemli olacaktır.

 

Derneğin Yönetim Kurulu üyeleri şu şekildedir :

Dernek Başkanı: Gregor Dolinar (Slovenya)

Sekreter ve Başkan Yardımcısı: Luis Caceres (Porto Riko)

Başkan Yardımcıları:

Susanne Gennow (İsveç)

Andrew Jobbings (İngiltere)

Üyeler:

Marta Berini (Katalonya)

Jean-Philippe Deledicq (Fransa)

Andriy Dobosevych (Ukrayna)

Robert Geretschläger (Avusturya)

Alexander Unger (Almanya)

Onursal Başkan: André Deledicq (Fransa)

Sayman: Claude Deschamps (Fransa )

 

 

 

 

Uluslararası Kanguru Matematik Sınavına Okul olarak katılın;

Kanguru Matematik sınavlarına 3 şekilde katılım mümkün.
 
1) Sınav uygulayıcı okul olarak; sınavı kendi öğrencilerinize kendi okulunuzda uygularsınız. 17-20 Mart arasında istediğiniz tarih ve saatte sınavı uygulayabilirsiniz. 
 
2) Sınav Merkezi olarak; Sınavı kendi öğrencilerinize yukarıdaki gibi uygulamanın yanısıra dışarıdan sınava katılacak öğrencilere de evsahipliği yaparsınız. Okulunuz dışarıdan gelen öğrencilere 18 Mart 2017 cumartesi günü sınavı uygular. 
 
3) Sınav katılımcısı okul; Sınava öğrencilerinizi kaydedebilirsiniz ancak sınavı okulunuzda uygulayamayacak iseniz katılmak için istediğiniz bir Sınav merkezine gidebilirsiniz.
 

 

Takip et!

Global Math week UM2Y