HABERLER & DUYURULAR

Akademik Kurul

Akademik Kurul

Akademik Kurul

Uluslararası Kanguru Matematik Organizasyonu başta Uluslararası Matematik Olimpiyatları olmak üzere farklı alanlarda görev alan akdemisyenlerin emeği ile varolmaktadır. Yurtdışında Cambridge, Harvard, MIT, Columbia, UKMT, Paris Diderot, Palacky, Gothenburg ve adını sayamadığımız onlarca üniversitede görev alan akademisyenin desteği ile organize edilen Kanguru Sınavı bu katkılar sayesinde yıllardır yaratıcı ve orjinal sorularıyla varolmaktadır. Özellikle yeni ve ufuk açıcı sorularıyla ünlü olan Kanguru Sınavına Türkiye'de de farklı üniversitlerden akademisyenler katkı koymaktadırlar. Akademisyenlerin değerli katkılarıyla daha da gelişen Kanguru Matematik Sınavına destek olmak isteyen akademisyenler için aşağıda bir çağrı metnimiz bulunmaktadır. Her türlü katkı için iletişim kurmanız bizim için değerli olacaktır.

Kanguru Matematik Türkiye Akademik Kurulunda yer alan akademisyenlerin isimlerine ise çok yakında bu alanda yer vereceğiz. Katkı koyan herkese şimdiden teşekkür ederiz. 

 

 

 

Değerli akademisyenler;

1991 yılından bu yana uygulanan uluslararası Kanguru Matematik Yarışması’nın Türkiye pilot uygulamasının başarıyla tamamlandığını bildirerek merhaba demek istiyoruz.

60’tan fazla ülkede, 6 milyondan fazla öğrenci ile yaygın olarak uygulanan Kanguru Matematik Sınavı’nı Türkiye’de de Türkçe olarak uygulamak amacıyla geçen yıl yola çıktık ve büyük bir yol aldık. Tüm Türkiye’de 100’e yakın okulun ve 13 bine yakın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz pilot uygulama sona erdi ve hemen 2016 yılının hazırlıklarına başladık.

Kanguru Matematik Sınavı, başkanlığı, Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda (IMO) genel sekreterlik yapan Prof. Gregor Dolinar tarafından yürütülen, Avrupa merkezli Kangourou San Frontieres Derneği’nin her yıl uyguladığı bir matematik sınavıdır. Bu sınavın amacı, yaratıcı ve öğrenciyi içine çeken nitelikteki sorularla matematiği sevdirmek ve yaygın bir matematik ağı oluşturmaktır. Kanguru Matematik Türkiye Danışma Kurulumuz, çeşitli şehirlerden 22 öğretmenimizin gönüllü katılımlarıyla oluştu ve giderek de büyümektedir.

Kanguru Matematik Türkiye Danışma Kurulu olarak, ülkemizde matematik eğitimine katkı sağlamak, Uluslararası Kanguru Matematik Sınavı sorularını geliştirmek ve daha iyi değerlendirebilmek, hem ülkemiz hem de diğer ülkelerdeki matematikçilerle iletişimi güçlendirebilmek adına bir Kanguru Matematik Türkiye Akademik Kurulu oluşturmak istiyoruz.

Kanguru Matematik Türkiye Akademik Kurulu’nda yer alarak Kanguru Matematik Türkiye oluşumuna destek olmanız bizi çok sevindirecektir.

 

Saygılarımızla,

 

Kanguru Matematik 

Türkiye Danışma Kurulu

 

 

www.aksf.org

www.kanguru-tr.com

E-posta: kangurumatematik@gmail.com

E-posta: iletisim@kanguru-tr.com